Kawiarnia to przede wszystkim kawa.

 Kawiarnia to przede wszystkim kawa. Prawdopodobnie w Jemenie w XIV opracowano metodę preparowania nasion kawowca przez prażenie i wytwarzanie z nich napoju, który Beduini rozpowszechnili w całej Arabii. Z odkryciem kawy związana jest legenda o sufim, który  miał w czasie swojej wędrówki po Afryce przypadkiem natrafić na stado wyjątkowo pobudzonych kóz. Z ciekawości spróbował zjadanych przez nie owoców, poznając ich niezwykły wpływ na organizm człowieka.
Słowo kawa pochodzi od arabskiego Kahva oznaczającego zarówno kawę jak i wino. Może pochodzić także od słowa kohwet oznaczającego siłę.

Na starym kontynencie kawa początkowo budziła wiele kontrowersji. Była produktem pochodzenia arabskiego, niektórzy widzieli więc w niej dzieło szatana. Na początku XVII w. na temat kawy wypowiedział się sam papież Klemens VIII, za którego przyzwoleniem napój ten wkroczył do świata chrześcijańskiego. Najpierw uprawiano kawę w koloniach, a XVIII w. kawa z używki dla elit zmieniła się w ogólnodostępny napój. Obecnie kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie.

Pierwsze na świecie kawiarnie powstały prawdopodobnie w Kairze w XVI wieku. W Europie kawiarnie pojawiły się najpierw w Turcji w XV w.  Pierwsza polska kawiarnia pod nazwą „Za Żelazną Bramą” działała w Warszawie, w okolicach Ogrodu Saskiego, w roku 1724 i zbankrutowała, ponieważ warszawiacy z początku nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych; dopiero kolejna, otwarta w 1763 na rynku Starego Miasta, zyskała popularność. Kawiarnie rozwijały się zwłaszcza w miastach, gdzie zwano je kawami lub kafehauzami. Istniał, szczególnie w różnego rodzaju karczmach, obyczaj wzmacniania kawy alkoholem.

Picie kawy jest dla wielu osób rytuałem, bez którego nie wyobrażają sobie dnia. Poranna kawa stała się zwyczajem, szczególnie wśród ludzi pracujących w biurach –
Kawę możną uznać za dobry początek znajomości. Spotkaniom w interesach nieodłącznie towarzyszy kawa.

Podobno gdyby 400 miliardów kaw przygotowywanych rocznie na świecie sporządzano w sposób tradycyjny, każdy człowiek na świecie spędziłby 0,185 roku na robieniu samej kawy. Na szczęście wymyślono ekspresy do kawy i inne ułatwienia  Pierwszymi znanymi akcesoriami do parzenia kawy były gliniane naczynia w których gotowało się wodę do przyrządzenia naparu z ziaren kawy. Innym sprzętem do robienia kawy jest tzw. tygielek. - naczynie zazwyczaj miedziane, używane do robienia kawy po turecku. Obecnie akcesoria do parzenia kawy są bardziej zautomatyzowane, np. młynek do kawy.
Kawoszy obowiązuje też etykieta. Do rożnego typu napojów kawowych używane są rożne typy szklanek. Do espresso wymagana jest mała filiżanka z grubymi ściankami. Natomiast do kaw typu latte lub mocca używa się zwykle filiżanek większych.

Ale dzisiejsza kawiarnia to nie tylko kawa. To miejsce spotkań, przeglądania prasy, pracy  - często przy użyciu Internetu. Kawiarnie łączy się  z innymi usługami – cukiernią, lodziarnią, sklepem z odzieżą, galerią. Często jest to miejsce przyjazne dzieciom, aby rodzice mogli się zrelaksować. Oferują wybór kaw, herbat, ciast, a nieraz kanapki, sałatki i akcesoria firmowe, gadżety powiązane z marką np. kubki  z logo sieci kawiarni.
Trudno sobie wyobrazić współczesnego miasto bez kafehauzów.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org,
http://www.caffeprego.pl
Mogę wypić kawę i pracować w domu.
Ale wolę wyjść do kawiarni, widzieć  ludzi przechodzących ulicą, obserwuję innych gości, w tle spokojny jazz. Podłączam własny komputer. Ostatnio dawno niewidziana znajoma– zobaczyła mnie siedzącą przy oknie i przysiadła się; wreszcie dowiedziałam się co u niej słychać! Pani  ze stolika obok zaciekawiła się nad czym pracuję, po krótkiej rozmowie okazało się że  mogę wykonać dla niej zlecenie. Tu jest inaczej niż w domu.

Coś się dzieje. Są kawiarnie dla artystów
i dla kibiców sportowych, singli i rodziców
z dziećmi. Ja też mam swoją  - z pysznym tartą wiśniową, cappuccino z czekoladą
i ciekawymi ludźmi, dostępem do Internetu
i aktualnych gazet. To moje miejsce.